Ако сте љубител на автомобилската индустрија, сакате да ги дознавате сите новости, да добивате совети и да читате занимливи работи за автомобилизмот вие сте на право место!

Автомобилизам Почетна

Моќно и без конкуренција: Редизајнот на БМВ 7 донесе потполно нов модел на автомобил (ФОТО + ВИДЕО)

BMW 7 Серијата моментално е на врвот во класата на луксузни автомобили. Спортски карактер со задолжителна доза на конзервативизам, германските инженери имаат направено повеќе од доволно. Во меѓувреме се појави новата генерација на модели како што се серија 8, X7 и новата серија 3.  На предната маска, исто така, се адаптира на новите лајтмотив – […]

Кражба како на филм: За време на тест возење, украл олдтајмер вреден над два милиони долари
Автомобилизам Почетна

Кражба како на филм: За време на тест возење, украл олдтајмер вреден над два милиони долари

Извршена филмска кражба на скапоцено Ферари. Измамник се преставил како колекционер и сопственик на неколку луксузни и скапоцени олдтајмери, благодарение на тоа добил дозвола за тест возење на редок модел од Ферари кој чини околу 2 милиони евра, но за за брзо време го снемало од улиците. Осомничениот навел дека е заинтересиран за купување и […]

Новиот Ѕвер Од Фолксваген Не Познава Конкуренција, Погледнете Ги Првите Фотографии Од "Голф 8"
Автомобилизам Почетна

Новиот ѕвер од Фолксваген не познава конкуренција, погледнете ги првите фотографии од “Голф 8”

Голф важи за најпродаваниот автомобил од целото производство на германскиот гигант Фолксваген. Буквално целата серија на Голф, почнуваќи од 1, 2… е кристално чиста и со многу задоволни муштерии. До ден денес може да се забалежи по улиците култниот Голф 2 кој важи за автомобил кој е безсмртен. Неколку серии наназад претрпе огромни позитивни промени, […]

Тотално уништено БМВ 7, претворен во ново возило и спремно за препродажба
Автомобилизам Почетна

Тотално уништено БМВ 7, претворенo во ново возило и спремно за препродажба

Поради неможностите да се купи ново возило во нашата држава, увозот е драстично зголемен и се увезуваат возила од целиот свет. Детална проверка за тие возила нема, поголем дел од нив се со враќани километражи и возила кои претрпеле тешки сообраќајни несреќи. Голем дел од луѓето имаати разработен и многу профитабилен бизнис од препродажба на […]

Импресивно: Русин направил музеј од стари и добро познати амерички автомобили
Автомобилизам Почетна

Импресивно: Русин направил музеј од стари и добро познати амерички автомобили

Loading… Музејот “Route66” се наоѓа во самиот центар на градот Санг Петербург. Влегувате и веднаш го чувствувате духот на Америка Картата изнесува 450 рубли. Музејот е голем хангар со десет автомобили и тематски дизајн на секој автомобил. Враќањето на возилата во правобитна состојба изнесува неколку милиони рубли. Чудно е тоа што овие автомобили се наоѓаат токму […]

Чуден феномен: Сторија за селото во Босна во кое се вози само Мерцедес
Автомобилизам Почетна

Чуден феномен: Сторија за селото во Босна во кое се вози само Мерцедес

loading… loading… Ова е нешто невообичаено, во селото Војничи, Босна, се вози само мерцедес. Замислете на стотина домаќинства кои ги има во селото, има над 1000 зачувани и крајно негувани мерцедеси. Ова не е можно да се види некаде во светот, сопствениците се опседнати со Мерцедес и ден денес ги чуваат како и кога биле […]

Големо поскапување на горивата, зголемување во просек од 3,21%
Автомобилизам Почетна

Големо поскапување на горивата, зголемување во просек од 3,21%

loading… loading… Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат значителоно во просек за 3,21%, информираат од Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 3,00 денари/литар, односно за 2,50 денари/литар. Цените се утврдени со Одлуката од 01.04.2019 година и со тоа […]

Нема конкуренција за новата серија БМВ 7, почетна цена од 84.000 евра
Автомобилизам Почетна

Нема конкуренција за новата серија БМВ 7, почетна цена од 84.000 евра (ФОТО + ВИДЕО)

loading… loading… Новата серија на BMW 7 од 2019 година пристигна со пет различни турбо мотори, кои се движат од четирицилиндричен хибрид до V12 моторот.  Приклучниот хибрид има 2.0-литарски четирицилиндричен мотор и електричен мотор кој комбинира 322 коњски сили, а 750i користи 4.4-литарски V8 мотор со 445 коњски сили. Како и да е, германскиот гигант […]