Патите од алергија? Еве кои работи треба да ги знаете за послесно пребродување
Здравје и убавина Магазин Почетна

Патите од алергија? Еве кои работи треба да ги знаете за послесно пребродување

Дали можеби забележавте дека за време на сезонската алергија имате помалку енергија? Тоа е несакан ефект на поленска треска, која можеби не ви ни паднала на памет. Кивањето, кашлањето, затнат нос или течење на носот, чешање на очите, грлото, носот, ушите, болката на слепоочниците, главоболка, болка во ушите и замор се само дел од низата […]

Љубител сте на кафе? Погледнете како една доза кафе влијае на вашиот организам
Здравје и убавина Магазин Почетна

Љубител сте на кафе? Погледнете како една доза кафе влијае на вашиот организам

Кафето кај некого помага при будење, некому му дава енергија за сите обврски кои требат да се завршат, но исто така има и некои неочекувани работи на кои кафето влијае на вашиот стомак и варењето на храната. Несакани ефекти кои се забележуваат после пиње на кафе зависат од тоа колку е  чувствителен вашиот огранизам”, вели […]

"Бессмртниот мост" е името на највисокиот мост во светот кој е предизвик за сите адреналисти
Магазин Патувања Почетна

“Бессмртниот мост” е името на највисокиот мост во светот кој е предизвик за сите адреналисти

Највисокиот мост во светот познат како “Бессмртниот мост”, се наоѓа на Жолтата планина во Кина, Хуангсан. Патот до врвот на оваа планина воопшто не е лесен и важи за најголем предизвик на вљубениците во адреналинот. Ве чекаат многу стрмни карпи, скали, па дури и дополнителни станични “тротоари” прилепени до планината. Храбрите туристи, во најголем дел […]

Рај за љубителите на филмови, кино во Швајцарија нуди вип третман за своите клиени
Дом и дизајн Магазин Почетна

Рај за љубителите на филмови, кино во Швајцарија нуди вип третман за своите клиени

Пристигна вистинскиот рај за љубителите на филмови. Присетете се само колку пати до сега сте размислувале како би било столчината во киното кога би се замениле со удобни кревети. Во Швајцарија, се отвори ВИП салата со спални кревети и филмско платно. За почеток, во кино салата, на располагање се 11 споени кревети со додатоци како […]

Внимавајте, Будва со нови закони ова лето: Се предвидуваат парични казни за шетање без маица и по костим за капење
Магазин Патувања Почетна

Внимавајте, Будва со нови закони ова лето: Се предвидуваат парични казни за шетање без маица и по костим за капење

Будва со нови закони за туристите ова лето. Се планира воведување на казни за шетање без маица низ определени делови на градот и ќе изнесува  500 евра, а за шетање по костим за капење ќе следува малце повисока казна од 600 евра. Исто така и за јадење на јавна површина ќе биде предвидена казна во […]

10 совети од искусни провалници како да го заштите вашиот дом од кражба
Дом и дизајн Магазин Почетна

10 совети од искусни провалници како да го заштите вашиот дом од кражба

Големо куче, звучниот аларм и запалените светла се само дел од трикови што треба да ги примените. Сите знаеме дека ни требаат безбедносни врати и камери за да го заштитиме нашиот дом од кражба, но што друго можеме да сториме? На “Reddit” пронајдовме совети од поранешни провалници за тоа како да го заштитите вашиот дом […]

Куќа од контејнер и не е така лоша идеја (7 ФОТО)
Дом и дизајн Магазин Почетна

Куќите од контејнер може да бидат одлична идеја за мал дом (7 ФОТО)

Ограничениот буџет за избор на дом си го прави своето. Се почесто може да се погледне дом направен целосно од контејнер. Иако куќите од контејнер се поефтини тие може да бидат многу убави, удобни и финкционални па така тоа веќе не е лоша идеја. Градбата на ваков избор на куќа бара малку повеќе напор и […]

Сте Слушнале За Минимализам? Дечко И Девојка Направија Мала Куќичка Во Вредност Од 22.000 Долари
Дом и дизајн Магазин Почетна

Сте слушнале за минимализам? Дечко и девојка направија мала куќичка во вредност од 22.000 долари

Сте слушнале ли за минимализмот до сега. Минималисти се луѓе кои решаваат да живеат едноставен живот во кој имаат само она што им треба, а не она што го сакаат. (Се разбира, постојат неколку исклучоци, како што е телевизорот и сл.) Габриела и Ендру Морисон се пар минималисти. Она што тие го нагласуваат е тоа […]