Млад брачен пар изгради прекрасен и еколошки дом со помош на контејнери и соларни панели
Дом и дизајн Магазин Почетна

Млад брачен пар изгради прекрасен и еколошки дом со помош на контејнери и соларни панели

Ричард и Ејми живеат во Мелбурн, Австралија, и се сопственици на многу интересен мал дом. Двајцата очекуваа бебе па имаа потреба од дом. Нивната идеја беше да направат дом кој ќе биде ефикасен и еколошки. Наместо да купат дом и да дадат илјадници долари за кои немаат можност да ги заработат, брачата двојка најде еколошки […]

Парче земја се продава за 1 милион долари, кога ќе го погледнете видеото ќе ви стане се јасно
Дом и дизајн Магазин Почетна

Парче земја се продава за 1 милион долари, кога ќе го погледнете видеото ќе ви стане се јасно

Земјата има вкупна површина од околу 11 хектари и се наоѓа на островот Хуахине или “Автентичен”, остров во Француска Полинезија, 167 км северозападно од Тахити. Парчето земја е она кое се опишува по книгите и она кое се гледа по филмовите, има своја плажа, природата е недопрена и изгледа како земја од рајот. Земјата се […]

Рај за љубителите на филмови, кино во Швајцарија нуди вип третман за своите клиени
Дом и дизајн Магазин Почетна

Рај за љубителите на филмови, кино во Швајцарија нуди вип третман за своите клиени

Пристигна вистинскиот рај за љубителите на филмови. Присетете се само колку пати до сега сте размислувале како би било столчината во киното кога би се замениле со удобни кревети. Во Швајцарија, се отвори ВИП салата со спални кревети и филмско платно. За почеток, во кино салата, на располагање се 11 споени кревети со додатоци како […]

10 совети од искусни провалници како да го заштите вашиот дом од кражба
Дом и дизајн Магазин Почетна

10 совети од искусни провалници како да го заштите вашиот дом од кражба

Големо куче, звучниот аларм и запалените светла се само дел од трикови што треба да ги примените. Сите знаеме дека ни требаат безбедносни врати и камери за да го заштитиме нашиот дом од кражба, но што друго можеме да сториме? На “Reddit” пронајдовме совети од поранешни провалници за тоа како да го заштитите вашиот дом […]

Куќа од контејнер и не е така лоша идеја (7 ФОТО)
Дом и дизајн Магазин Почетна

Куќите од контејнер може да бидат одлична идеја за мал дом (7 ФОТО)

Ограничениот буџет за избор на дом си го прави своето. Се почесто може да се погледне дом направен целосно од контејнер. Иако куќите од контејнер се поефтини тие може да бидат многу убави, удобни и финкционални па така тоа веќе не е лоша идеја. Градбата на ваков избор на куќа бара малку повеќе напор и […]

Сте Слушнале За Минимализам? Дечко И Девојка Направија Мала Куќичка Во Вредност Од 22.000 Долари
Дом и дизајн Магазин Почетна

Сте слушнале за минимализам? Дечко и девојка направија мала куќичка во вредност од 22.000 долари

Сте слушнале ли за минимализмот до сега. Минималисти се луѓе кои решаваат да живеат едноставен живот во кој имаат само она што им треба, а не она што го сакаат. (Се разбира, постојат неколку исклучоци, како што е телевизорот и сл.) Габриела и Ендру Морисон се пар минималисти. Она што тие го нагласуваат е тоа […]

На млад брачен пар им се заканува смртна казна поради тоа што изградиле мала куќичка на среде океан
Дом и дизајн Магазин Почетна

На млад брачен пар им се заканува смртна казна поради тоа што изградиле мала куќичка на среде океан

Чед Елвартовски и Супрани Тепдет се во врска, но моментално им се заканува смртна казна за прекршувањете на државниот суверенитет во Тајланд. Причината за казната е тоа што живееле на морската платформа во меѓународните води. Чед заедно со неговата девојка Супрани моментално се во бегство, полициските служби во Тајланд ги обвинуваат за градење на морски […]

Ѓорѓе Балашевиќ се искешира 400 илјади евра за лукснузна вила, погледнете во внатрешност
Дом и дизајн Магазин Почетна

Ѓорѓе Балашевиќ се искешира 400 илјади евра за лукснузна вила, погледнете во внатрешност

loading… loading… Добро познатиот Ѓорѓе Балашевиќ купил вила во Истра за која се искеширал околу 400 илјади евра. Како што пишуваат тамошните медиуми, кантавторот ја купил вилата преку фирма каде што директор е токму неговата ќерка. Вилата е во местото Бронига, недалеку од Умаг, каде што Балашевиќ неодамна уживаше во еден ресторан. Иако селаните знаат дека […]