10 навики на луѓето кои имаат заборавено што е тоа стрес
Здравје и убавина Магазин Почетна

10 навики на луѓето кои имаат заборавено што е тоа стрес

Како еден од најголемите нерпијатели на човекот, во 21-ви век е и стресот. Стресот е главниот виновник за многу хронични заболувања, од мигрена, несоница, срцеви заболувања па се до рак. За жал во нашата држава тоа е се почесто и не е можно целосно да се искорени, но можно е барем да се одалечите од […]

13 причини зошто треба да ги следите вашите соништа и да постанете она што го сакате
Здравје и убавина Магазин Почетна

13 причини зошто треба да ги следите вашите соништа и да постанете она што го сакате

Секој вели дека е многу важно во животот да се следат своите соништа, да бидете она што го сакате и она што мислите дека ќе ве направи среќни. Ова е само 13 причини зошто треба да ги следат своите соништа и да постанете она што сонувате. 1. Тајната на животот е во споделувањето. Ако ги […]

4 митови за правилно одржување на забите
Здравје и убавина Магазин Почетна

4 работи кои треба да ги знаете околу митовите за правилно одржување на забите

Сите ние имаме слушнато за совети за оралната хигиена, а најчест е четкајте ги забите најмалку двапати дневно и не консумирајте толку многу шеќер. Но, зошто оние што го следат овој совет често посетуваат стоматолог? Еве што треба да знаете околу митовите за забите: Вештина за перење Перењето на забите не значи ништо ако не […]

8 секојдневни навики на продуктивните луѓе
Здравје и убавина Магазин Почетна

8 секојдневни навики на продуктивните луѓе

Ако ви недостасува мотивација или сте ја изгубите волјата да бидете продуктивни во текот на денот, видете како нивото на мотивација го одржуваат најпродуктивните луѓе. Продуктивноста е приоритет. Кога станува збор за поголема ефикасност, без разлика дали е на работа, на училиште или на факултет, јасно е што треба да правиме, помалку обрнување внимание на […]

Патите од алергија? Еве кои работи треба да ги знаете за послесно пребродување
Здравје и убавина Магазин Почетна

Патите од алергија? Еве кои работи треба да ги знаете за послесно пребродување

Дали можеби забележавте дека за време на сезонската алергија имате помалку енергија? Тоа е несакан ефект на поленска треска, која можеби не ви ни паднала на памет. Кивањето, кашлањето, затнат нос или течење на носот, чешање на очите, грлото, носот, ушите, болката на слепоочниците, главоболка, болка во ушите и замор се само дел од низата […]

Љубител сте на кафе? Погледнете како една доза кафе влијае на вашиот организам
Здравје и убавина Магазин Почетна

Љубител сте на кафе? Погледнете како една доза кафе влијае на вашиот организам

Кафето кај некого помага при будење, некому му дава енергија за сите обврски кои требат да се завршат, но исто така има и некои неочекувани работи на кои кафето влијае на вашиот стомак и варењето на храната. Несакани ефекти кои се забележуваат после пиње на кафе зависат од тоа колку е  чувствителен вашиот огранизам”, вели […]