"Бессмртниот мост" е името на највисокиот мост во светот кој е предизвик за сите адреналисти
Магазин Патувања Почетна

“Бессмртниот мост” е името на највисокиот мост во светот кој е предизвик за сите адреналисти

Највисокиот мост во светот познат како “Бессмртниот мост”, се наоѓа на Жолтата планина во Кина, Хуангсан. Патот до врвот на оваа планина воопшто не е лесен и важи за најголем предизвик на вљубениците во адреналинот. Ве чекаат многу стрмни карпи, скали, па дури и дополнителни станични “тротоари” прилепени до планината. Храбрите туристи, во најголем дел […]

Внимавајте, Будва со нови закони ова лето: Се предвидуваат парични казни за шетање без маица и по костим за капење
Магазин Патувања Почетна

Внимавајте, Будва со нови закони ова лето: Се предвидуваат парични казни за шетање без маица и по костим за капење

Будва со нови закони за туристите ова лето. Се планира воведување на казни за шетање без маица низ определени делови на градот и ќе изнесува  500 евра, а за шетање по костим за капење ќе следува малце повисока казна од 600 евра. Исто така и за јадење на јавна површина ќе биде предвидена казна во […]

Атракција по која полуде цел свет: Преспивање и вечерања во придружба на ајкули
Магазин Патувања Почетна

Атракција по која полуде цел свет: Преспивање и вечерања во придружба на ајкули

Loading… Познато е дека при посета на градот на љубовта и виното, Париз, се доживуваат незаборавни моменти кои се паметат до крајот на животот. Најнова атракција е преспивањето во собата на Ван Гог со необични животни. До пред некое време беше можно само да ручаш и да ги набљудуваш како пливаат околу тебе но сега […]

Едно од седумте чуда: Куќи на дански остров направени со покриви од алги, вистинска атракција за туристите
Магазин Патувања Почетна

Едно од седумте чуда: Куќи на дански остров направени со покриви од алги, вистинска атракција за туристите (6 ФОТО)

loading… loading… Селото на островот Лaесо, Дански ги сочувало куќите изградени пред стотици години, со уникатни покриви направени само од алги. Во средниот век, Лаесо бил познат по ископувањето на сол на островот биле изградени бројни печки. Типична куќа на осторво е куќи од алги. Куќи од алги се прогласени за едно од седумте чуда. […]

Римска бања која постои уште од пред 2000 години и се уште се користи
Магазин Патувања Почетна

Природно богатство: Римска бања која постои уште од пред 2000 години и се уште се користи

Лоциран меѓу зелените борови и дабовите шуми на планините Аурес, се наоѓа во северниот алжирски град Ел Хама. Удобната медитеранска клима го открива одлични пејзажи и уникатни природни убавини. Меѓу нив се наоѓа и скриеното богатство – древна римска бања која постои 2000 години и е прогласена за заштитено национално богатство. Се вика Хамам Езалин, […]

Во Поска се гради најдлабокиот базент во светот, погледнете во неговата внатрешност
Магазин Патувања Почетна

Во Полска се гради најдлабокиот базент во светот, погледнете во неговата внатрешност (6 ФОТО)

Ако сте љубител на пливањето, ова мора да го знаете. Во Полска оваа година ќе се отвори најдлабокиот базент во светот, ќе можете да се спуштите до 45 метри длабочина. Тоа ќе биде идеално место за професионалните нуркачи, каде ќе може да вежбаат во било која доба од годната.вежбање. Базентот ќе биде исполнет со 8000 […]

Изгубено село како од бајките: Некогаш живееле многу рибари тука, денес е препуштено на природата
Магазин Патувања Почетна

Изгубено село како од бајките: Некогаш живееле многу рибари тука, денес е препуштено на природата

loading… loading… На кинескиот остров Шенгшан се наоѓа село како од бајките, напуштено и долго време не е допрено од човечка рака. Селото само по себе е голема атракција па така важи за една необична туристичка дестинација. Инаку островот Шенгшан се наоѓа на 60 тина километри од Шангај. Островот важи за еден од помалите , единствена […]

Не е фотошоп: Авионите летаат толку ниско на плажата Махо што луѓето летаат во вода
Магазин Патувања Почетна

Не е фотошоп: Авионите летаат толку ниско на плажата Махо што луѓето летаат во вода

loading… loading… Махо е плажа на островот Сан Мартин. На прв поглед изгледа како убава Карипска плажа со неверојатна вода и бел песок, но ако поминете само еден ден во овој рај, ќе разберете дека ова место е нешто друго освен обична плажа. Махо плажата се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром , тоа значи […]