Во Травник, Босна направена најголемата порција на ќебапи во која се искористиле 60 килограми месо
Моја кујна Почетна

Во Травник, Босна направена најголемата порција на ќебапи во која се искористиле 60 килограми месо

loading… loading… По повод Денот на општината Травник,  подготвена е најголемата порција на ќебапи која некогаш е виден во Босна и Херцеговина. Во порцијата имало неверојатни 2.160 ќебапи и биле употребени 60 килограми месо. Оваа порција била планирана за повеќе од 250 присутни на прославата. – Се здруживме и собравме многу информации бидејќи имаме комплицирана […]

За сите љубители на чоколадо, квадро чоколадна торта десерт кој се памети
Моја кујна Почетна

Квадро чоколадна торта: само за љубителите на чоколадо

Ви претставуваме рецепт за совршена торта со црно, бело и млечно чоколадо за која е потребно малку трпение и време, резултатот е мешовина на вкусови која ја создава секој сладок кат од тортата со својот специфичен тон. Состојки потребни за подготовка на тестото: – 70 грама брашно – 4 јајца – 50 грама какао – […]

Додаток за секое јадење, печен компир со шунка, кашкавал и бешамел сос
Моја кујна Почетна

Додаток за секое јадење: Печен компир со шунка, кашкавал и бешамел сос

Најлесен прилог кој може да го послужите со секое јадење, шечен компир со кашкавал, шунка и бешамел сос: Состојки: – 1 кг компири, – малку масло, – 200 гр сирење, – околу 100 гр шунка или крем по ваша желба, – сос бешамел. Подготовка:  Излупете го компирот и исечете гo на ленти, но не до крај, […]

Брз десерт, чоколаден мус кој долго ќе ви остане во сеќавање, направете го за само 10 минути
Моја кујна Почетна

Подгответе чоколаден мус за само 10 минути

Ако во последен момент ви се најавиле гости а не знаете со каков десерт да ги послужите. Не е проблем, направедето го овој мус со одличен чоколад вкус кој долго време ќе ви остане во сеќавање. Потребно време за подготовка на овој чоколаден мус е околу 10 минути.  Состојки кои треба да ги имате:    – […]

Моја кујна

Подгответе го омилениот Баунти колач за десет минути

Направете го неодоливиот Баунти колач кој е совршен спој на кокос и чоколадо. Ви требаат десет минути од вашето време. Состојки: 150гр кокос, 250мл млеко 400гр чоколадо 400гр шеќер Начин на подготовка: 1. Сè што треба да направите е во еден сад да ги ставите кокосот и шеќерот, заедно со млекото и да мешате за […]