Патниот правец Прилеп - Росоман во прекин, пожар беснее во блиската шума
Македонија Почетна Случувања

Патниот правец Прилеп – Росоман во прекин, пожар беснее во блиската шума

Според официјалните информации од АМСМ сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман од 15:40 часот е во прекин во двата правци. Пожарот зафати големи шумски предели во близина на автопатот. Од АМСМ апелираат избеднување на патниот правец Прилеп – Росоман. Причината за пожарот се уште не се познати, додека пак точната локација е над каменоломот […]

Татко моли за помош: Исчезна малолетно девојче
Македонија Почетна Случувања

Татко моли за помош: Исчезна малолетно девојче

На 12.09.2019 околу 12.30 часот во Полициската станица Чаир, 39 годишниот С.С. од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата малолетна, 17 годишна ќерка. Според пријавеното, таа и претходно во повеќе наврати го напуштала домот. Од МВР најавуваат превземање на мерки со цел пронаоѓање на лицето.

Утринава пронајден 64 годишен маж во бессознание во Скопје
Македонија Почетна Случувања

Утринава пронајден 64 годишен маж во бессознание во Скопје

На 11.09.2019 во 05.58 часот во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, под надвозникот „Маџари“, на коловозната лента за излез од Скопје, лежело машко лице во бессознание. Лицето било пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош, а по преземени мерки било утврдено дека станува збор за  64 годишниот […]

Скопјанка доживеала хорор, додека спиела, влегол непознат маж и се обидел да ја силува
Македонија Почетна Случувања

Скопјанка доживеала хорор, додека спиела, влегол непознат маж и се обидел да ја силува

На 12.09.2019 во 01.25 часот во СВР Скопје, 41-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.50 часот, додека спиела во домот на ул.„Киро Фетак“ во Скопје, непознато лице се обидело да изврши обљуба, но не успеало. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и расчистување на случајот.

Гостиварчанец со мотор удрил во полицаец кој го запирал и побегнал
Македонија Почетна Случувања

Гостиварчанец со мотор удрил во полицаец кој го запирал и побегнал

На 12.09.2019 околу 01.00 часот полициски службеници го привеле 24 годишниот Б.В. од село Дебреше, гостиварско, затоа што на ул.„Борче Јовановски“ во Гостивар, управувајќи мотоцикл „трува“ со гостиварски регистарски ознаки, не застанал на наредба од полициски службеник кој вршел службени дејствија, а потоа го удрил со мотоциклот. По целосно документирање на случајот против него ќе […]

Жена прегазена во Штип
Македонија Почетна Случувања

Жена прегазена во Штип

На 12.09.2019 во 10.45 часот на крстосница од улиците „Партизанска“ и „Ванчо Китанов“ во Штип, патничко моторно возило „фолксваген голф“ со штипски регистарски ознаки, управувано од страна на Е.П.(19) од с.Таринци, општина Карбинци, удрило во пешакот М.М.(59) од Штип. М.М. се здобила со тешки телесни повреди и била пренесена во Клиничката болница Штип. Увид на […]

БМВ излетало од патниот правец Скопје - Тетово, тешко повреден возачот
Македонија Почетна Случувања

БМВ излетало од патниот правец Скопје – Тетово, тешко повреден возачот

На 12.09.2019 во 19.40 часот на автопатот Скопје-Тетово, кај с.Добарце, патничко возило „БМВ“, управувано од А.М.(42) од Скопје, излетало од патот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот и бил пренесен во Клиничкиот центар Тетово. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Тетово.

Тешка сообраќајка во Скопје, мотоциклист хоспитализиран со тешки повреди
Македонија Почетна Случувања

Тешка сообраќајка во Скопје, мотоциклист хоспитализиран со тешки повреди

На 12.09.2019 во 18.50 часот на ул.„Московска“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „пежо 206“ со скопски регистарски ознаки, управувано од страна на М.Б.(49) од Скопје и мотоцикл „сузуки“ со скопски регистарски ознаки, управуван од страна на П.С.(46) од Скопје. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот и бил пренесен […]