Момчето кое настрада од струен удар и за кое се бараше хеликоптерски превоз, испратено е на лекување во Софија
Македонија Почетна Случувања

Момчето кое настрада од струен удар и за кое се бараше хеликоптерски превоз, испратено е на лекување во Софија

Министерството за здравство демантираа дека нема хеликоптерски прево и информира дека од рано утринава се почнати подготовки за транспорт за лекување во странство на момчето кое вчера беше тешко повредено од струен удар на Железничката станица во Трубарево. „Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување и сите засегнати институции се на располагање, во моментов се […]

Едногодишно дете претепано во скопска градинка
Македонија Почетна Случувања

Татко пријавил дека тој и неговата ќерка биле нападнати од насилници

“На 24.05.2019 во 17:40 часот во Полициското одделение Камењане, 52 годишниот И.Ј. од село Камењане пријавил дека истиот ден околу 17:30 часот тој и неговата ќерка биле физички нападнати од М.Ј.(50), Ф.Ј.(45) и нивниот 28 годишен син А.Ј., сите од селото Камењане.” – стои во дневниот билтен на МВР. Лицата биле веднаш приведени во Полициското […]

Уапсени три лица во Косово поради трговија со човечки органи
Почетна Регион Случувања

Уапсени три лица во Косово поради трговија со човечки органи

Во Косово, уапсени се три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки, пренесуваат тамошните медиуми. Поточно во селото Чаглавица, кое е во непосредна близина на косовскиот главен град, полицијата вчера уапсила двајца странски државјани и еден косовски. “Упасени се двајца мажи со странско државјанство и еден со косовско, поради постоење на сомневање дека […]

Овци со пелени и микрофони: Погледнете што сакаат да постигнат научниците во Бразил
Почетна Свет Случувања

Овци со пелени и микрофони: Погледнете што сакаат да постигнат научниците во Бразил

Група на научници од Бразил, им облекоа пелени на овците и ги опремија со микрофони со цел истражување за подобрување на сточарскиот профит. Чудниот експеримент постана вистинска сензација поради изгледот на овците, но целта на истражувачите е  помогнат во зголемување на профитот од земјоделството и сточарството.  Тимот од неколку истражувачи, припаѓа на компанија за истражување […]

(ФОТО+ВИДЕО) Опсада на Дебар, македонската полиција со успешна тактичко-показна вежба
Македонија Почетна Случувања

(ФОТО+ВИДЕО) Македонската полиција со успешна тактичко-показна вежба во Дебар

Денеска во Дебар, се одржа презентација на дел од опремата на Министерството за внатрешни работи и тактичко-показна вежба на припадниците на полицијата во рамки на активностите по повод одблежувањето на Денот на полицијата. Тактичко-показната вежба ја следеше речици цел државен врв, како и градоначалниците на општините во тој регион. „Ова е еден од начините како […]

Голема акција на МВР, приведени 10 лица од Албанија кои нелегално престојувале во нашата држава
Македонија Почетна Случувања

Голема акција на МВР, приведени 10 лица од Албанија кои нелегално престојувале во нашата држава

“На 24.05.2019 година во периодот од 05.00 до 07.00 часот, полициски службеници извршиле акциска контрола во с.Цепчиште и с.Порој, Тетово, за спречување, откривање и приведување на странски државјани кои по кој било основ прекршиле одредби од законот за странци.” – стои во дневниот билтен на МВР. Притоа, биле приведени 10 државјани на Република Албанија. Лицата […]

При откопување на стар гроб, пронајден цел арсенал на оружје
Почетна Регион Случувања

Комунални работници пронашле цел арсенал на оружје при откопување на стар гроб

Иако од војната во Хрватска поминаа речиси три децении, дунавскиот регион се уште е полн со скриено оружје. Ова е потврдено од страна на случајот во четвртокот, кога во локалните гробишта во Борово, при отворањето на гробот на човек кој починал во 1945 година е пронајдено големо количество оружје, муниција и мини. Комуналните работници кои […]

Пожарникарите ноќеска во спасувачка акција, пет деца заглавени во лифт во Аеродром
Македонија Почетна Случувања

Пожарникарите ноќеска во спасувачка акција, пет деца заглавени во лифт во Аеродром

Ноќеска околу 23 и 10, пријавено е дека пет лица се заглавиле во лифт од зграда во скопско Ново Лисиче, општина Аеродром Се работи за деца, а првичната помош ја побарале од најблиските кои не успеале да им помогнат. По увидување на сериозноста од ситуацијата, веднаш се повикани припадниците на противпожарната бригада на град Скопје. […]