Момчето кое настрада од струен удар и за кое се бараше хеликоптерски превоз, испратено е на лекување во Софија
Македонија Почетна Случувања

Момчето кое настрада од струен удар и за кое се бараше хеликоптерски превоз, испратено е на лекување во Софија

Министерството за здравство демантираа дека нема хеликоптерски прево и информира дека од рано утринава се почнати подготовки за транспорт за лекување во странство на момчето кое вчера беше тешко повредено од струен удар на Железничката станица во Трубарево. „Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување и сите засегнати институции се на располагање, во моментов се […]

Едногодишно дете претепано во скопска градинка
Македонија Почетна Случувања

Татко пријавил дека тој и неговата ќерка биле нападнати од насилници

“На 24.05.2019 во 17:40 часот во Полициското одделение Камењане, 52 годишниот И.Ј. од село Камењане пријавил дека истиот ден околу 17:30 часот тој и неговата ќерка биле физички нападнати од М.Ј.(50), Ф.Ј.(45) и нивниот 28 годишен син А.Ј., сите од селото Камењане.” – стои во дневниот билтен на МВР. Лицата биле веднаш приведени во Полициското […]

(ФОТО+ВИДЕО) Опсада на Дебар, македонската полиција со успешна тактичко-показна вежба
Македонија Почетна Случувања

(ФОТО+ВИДЕО) Македонската полиција со успешна тактичко-показна вежба во Дебар

Денеска во Дебар, се одржа презентација на дел од опремата на Министерството за внатрешни работи и тактичко-показна вежба на припадниците на полицијата во рамки на активностите по повод одблежувањето на Денот на полицијата. Тактичко-показната вежба ја следеше речици цел државен врв, како и градоначалниците на општините во тој регион. „Ова е еден од начините како […]

Голема акција на МВР, приведени 10 лица од Албанија кои нелегално престојувале во нашата држава
Македонија Почетна Случувања

Голема акција на МВР, приведени 10 лица од Албанија кои нелегално престојувале во нашата држава

“На 24.05.2019 година во периодот од 05.00 до 07.00 часот, полициски службеници извршиле акциска контрола во с.Цепчиште и с.Порој, Тетово, за спречување, откривање и приведување на странски државјани кои по кој било основ прекршиле одредби од законот за странци.” – стои во дневниот билтен на МВР. Притоа, биле приведени 10 државјани на Република Албанија. Лицата […]

Пожарникарите ноќеска во спасувачка акција, пет деца заглавени во лифт во Аеродром
Македонија Почетна Случувања

Пожарникарите ноќеска во спасувачка акција, пет деца заглавени во лифт во Аеродром

Ноќеска околу 23 и 10, пријавено е дека пет лица се заглавиле во лифт од зграда во скопско Ново Лисиче, општина Аеродром Се работи за деца, а првичната помош ја побарале од најблиските кои не успеале да им помогнат. По увидување на сериозноста од ситуацијата, веднаш се повикани припадниците на противпожарната бригада на град Скопје. […]

Детали за пожарот во Карпош 4, едно лице пренесно на токсикологија
Македонија Почетна Случувања

Детали за пожарот во Карпош 4, едно лице пренесно на токсикологија

Пожарот кој изби утринава во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Пожарот избувнал на 16ти кат од зградата, целиот инвентар е изгорен а лицето кое живеело во него е спасено благодарение на брзата интервенција на пожарникарите и веднаш е пренесено во болница. Според првичните информации, станарот е пренесен на Токсикологија поради […]

Прегазен пешак на влез во Скопје
Македонија Почетна Случувања

Прегазен пешак на влез во Скопје

Прегазен пешак утрово на булеварот Александар Македонски, на влезот на Скопје. Во моментот на тој дел од булеварот имаше застој и огромна колона на возила во правец кон Скопје. Првичните информации се дека сообраќајката се случила утрово во 9.30 часот кога патничко моторно возило марка „мерцедес“ удрило во пешак.  Веднаш на лице место пристигнале полицики и […]

Едногодишно дете претепано во скопска градинка
Македонија Почетна Случувања

Судир помеѓу мотоциклист и два автомобили во Аеродром

“На 22.05.2019 година во 11.30 часот на ул.„Јане Сандански“ во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „Сузуки“ со скопски регистарски ознаки, управуван од страна на 50 годишнио Г.Р. од Скопје и патничко возило „Цитроен Саксо“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.И.(74) од Скопје, при што двајцата удриле во паркирано патничко возило „Мицубиши Колт“ […]