Уапсени три лица во Косово поради трговија со човечки органи
Почетна Регион Случувања

Уапсени три лица во Косово поради трговија со човечки органи

Во Косово, уапсени се три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки, пренесуваат тамошните медиуми. Поточно во селото Чаглавица, кое е во непосредна близина на косовскиот главен град, полицијата вчера уапсила двајца странски државјани и еден косовски. “Упасени се двајца мажи со странско државјанство и еден со косовско, поради постоење на сомневање дека […]

При откопување на стар гроб, пронајден цел арсенал на оружје
Почетна Регион Случувања

Комунални работници пронашле цел арсенал на оружје при откопување на стар гроб

Иако од војната во Хрватска поминаа речиси три децении, дунавскиот регион се уште е полн со скриено оружје. Ова е потврдено од страна на случајот во четвртокот, кога во локалните гробишта во Борово, при отворањето на гробот на човек кој починал во 1945 година е пронајдено големо количество оружје, муниција и мини. Комуналните работници кои […]

Хаос во Сараево, евакуирано цело училиште после дојава за бомба
Почетна Регион Случувања

Хаос во Сараево, евакуирано цело училиште после дојава за бомба

Утрово околу 8:40 хаос во Сараево. Сараевската полиција примила анонимен повик дека во Средното економско училиште во Сараево е поставена бомба. Кратко по повикот формирани се специјални тимови и евакуирани се сите учениците и наставниците од училиштето. Полицијата после пребарувањето на објектот утврдиле дека се работи за лажна дојава од непознато лице. Причината за дојавата […]

(Видео) Обилни врнежи на снег во Хрватска
Почетна Регион Случувања

(Видео) Обилни врнежи на снег во Хрватска

Снежна идила во месец мај во Хрватска. Од утрово во некои делови на Хрватска врне снег, особено во Сљеме, Завижан, и Горски Котар. Според тамошните медиуми, температурата е далеку пониска од вообичаеното за ова враме и дува засилен ветер кој придонесува појава на снег. Пред само две недели имавме појава на снег во Словенија и […]

Следете го во живо циклонот "Андреа", погледнете кога доаѓа и кај нас
Почетна Регион Случувања

Следете го во живо циклонот “Андреа”, погледнете кога доаѓа и кај нас

Моќниот циклон кој го доби името “Андреа”, руши се пред себе. Беше присутен во Босна и Херцеговина, Хрватска, Италија а полека доаѓа и кон Албанија и Македонија. Има и апликација на која можете да го следите движењето на циклонот, но и сите останати невремиња кои во се активни низ светот. Циклонот моментално е најсилен во […]

Почетна Регион Случувања

Стравични слики од Босна: Излевање на реките како резултат од силното невреме и поројните дождови

Поројни дождови денеска го погодија северозападниот дел на Босна и Херцеговина, во некои региони има и големи поплави како резултат од излевање на реките. Според тамошните медиуми, ситуацијата е лоша, во Приједор се поплавени околу 200 станбени објекти, а исто така дојде до излевање на реката Пухарска. Исто така реката Јошавка, поради огромната количина на вода, […]

Политичките дебати може да бидат и многу интересни: Противниците во Албанија се пресметаа во живо
Почетна Регион Случувања

Политичките дебати може да бидат и многу интересни: Противниците во Албанија се пресметаа во живо

Политичките дебати знаат и да изненадат. Поранешниот албански претседател и премиер, Сали Бериша на својот Фејсбук профил објави видео каде двајца познати синдикалци, Фикири Ѕибри и Кол Никола физички се пресметаа во студиото за време на емитување во животж, поради различните ставови за протестите во државата. Некогаш и седнувањето на противниците еден до друг не […]

Дали снегот доаѓа и во Македонија? Во Хрватска на планинските превои има потешкотии во сообраќајот
Почетна Регион Случувања

Дали снегот доаѓа и во Македонија? Во Хрватска на планинските превои има потешкотии во сообраќајот

Утрово снегот го прекри излетничкото место Сљеме во Загреб. На фотографиите кои ги објавуваат хрватските медиуми, се гледа како клупите и зеленилата се прекриени со снег. Во некои од планинските превои има и потешкотии во сообраќајот. Чудно е за овој период во годината да има снег, утринските температури се движеле околу 0 степени целзиусови. Во понеделник, […]