(ВИДЕО) Како резултат на поројни дождови се урна мост во Турција, има и жртви
Почетна Свет Случувања

(ВИДЕО) Како резултат на поројни дождови се урна мост во Турција, има и жртви

Две лица го загубија животот во уривање на мост во турскиот град Терме, пренесуваат тамошните медиуми. Таканаречениот град на Црното море е зафатен од силно невреме проследено со поројни дождови кои резултираа со надоаѓање на реките и зголемување на ризикот од рушењето на мостовите. Видео снимката е направена од страна на надзорните камери на кои […]

Несреќа во аквапарк во Кина, машина за вештачки бранови се расипа и предизвика цунами, 44 лица повредени
Почетна Свет Случувања

Несреќа во аквапарк во Кина, машина за вештачки бранови се расипа и предизвика цунами, 44 лица повредени

Несреќа во аквапарк во Кина, последниот биланс брои 44 повредени по „цунамито“ кое беше предизвикано поради дефект на машината за вештачки бранови Поради дефект на пумпите во машината за правење вештачки бранови дошло до неконтролирано работење. Кратко по инцидентот исклучена е машината, по што веднаш се хоспитализирани рекреативните пливачи.

Хорор на Сибир: Страотни фотографии, на суров начин угинати илјадници животни, светот молчи
Почетна Свет Случувања

Хорор на Сибир: Страотни фотографии, на суров начин угинати илјадници животни, светот молчи

Здруженијата за заштита на животните во Руската Федерација, голем број активисти и волонтер, макотрпно работат на спасување на животните од опожарените подрачја. Фотографиите кои тие ги постираат на социјалните мрежи се со крајно вознемирувачка содржина. Властите се нападнати од голем број активисти кои апелираат дека не се превземени сите мерки за заштита и спасување на […]

Потресно видео кое го обиколи светот: 5 годишно девојче ја спасува помалата сестра по бомбардирање на зграда во Сирија
Почетна Свет Случувања

Потресно видео кое го обиколи светот: 5 годишно девојче ја спасува помалата сестра по бомбардирање на зграда во Сирија

Новинар од Сирија објави фотографија на која се гледа како петгодишно девојче ја држи својата седуммесечна сестра за маица обидувајќи се да ја спаси во урнатините кои останале од зградата во која живееле, по бомбардирањето од страна на сириската војска во Идлиб, пренесува Би-би-си. Фотографијата го обиколи светот а таткото на девојчињата се наоѓал на […]

Грабеж како на филм во Сан Пауло: Влегле маскирани како полицајци и одзеле над 750 килограми злато
Почетна Свет Случувања

Грабеж како на филм во Сан Пауло: Влегле маскирани како полицајци и одзеле над 750 килограми злато

Грабеж како на филм, упаднале неколку вооружени мажи на познат аеродром во Сан Пауло и украле над 40 милиони долари вредно злато и други скапоцени предмети. Како што пренесуваат тамошните медиуми, покрај украденото злато и вредни предмети, како заложници се земени уште две лица. Грабежот е добро осмислен, крадците упаднале на аеродромот облечени во црна […]

Владата на Филипини продолжува да се бори против криминалот, уништено луксузно Ферари
Почетна Свет Случувања

Владата на Филипини продолжува да се бори против криминалот, уништено луксузно Ферари

Филипинската влада е добро позната по брутално уништување на запленетите луксузни автомобили кои се дел од акцијата за борба со криминалот, па така следуваже уништување за луксузниот Ferrari 360 Spider. Без разлика на вредноста на автомобилот, тој е прегазен со булдожер и целосно уништен како предупредување и закана за криумчарите и криминалците.  Автомобилот е запленет […]

Срушен е "Мостот на смртта" во Џенова, Италија, евакуирани 3.500 луѓе
Почетна Свет Случувања

Срушен е “Мостот на смртта” во Џенова, Италија, евакуирани 3.500 луѓе

Срушен “Мостот на смртта” во Џенова, Италија. Причината за негово рушување е безбедноста поради која животот го загубија 43 лица, при рушување на мостот, беа ангажирани голем број експерти за таа намена. Рушењето се изведе по будно око на експери, околу 3.500 луѓе беа евакуирани пред да експлозијата со која се срушија и преостанатите столбови […]

Бизарно: Индиец хоспитализиран со огромни болки во стомакот, му биле извадени 116 шајки
Почетна Свет Случувања

Бизарно: Индиец хоспитализиран со огромни болки во стомакот, му биле извадени 116 шајки

43 годишниот Бхола Шанкар, со тешки стимачни болки бил хитно префрлен во во болницата во Раџастан, Индија. При приемот во болница, прво му била направена рентген снимка по што сите останале во неверување. Рентген снимката покажала присуство на голем број шајки во неговиот стомак. За време на операцијата, хирурзите извадиле вкупно 116 шајки (долги повеќе […]