Полицијата во Малта на нозе, избоден е 58 годишен маж од Македонија
Почетна Свет Случувања

Полицијата во Малта на нозе, избоден е 58 годишен маж од Македонија

На нозе полицијата во Малта, масовна потрага по едно лице со потекло од Србија поради напад со нож кој се случил во Бугиба. Како што пренесуваат тамошните медиуми, србинот се бара поради обид за убиствто каде е избуден 58 годишен маж од Македонија, на што претходела вербална расправија. Македонецот со тешки повреди е префрлен во […]

Владимир Кличко евакуиран во последен момент од пожар во јахтата
Почетна Свет Случувања

Владимир Кличко евакуиран во последен момент од пожар во јахтата

Култниот шампион Владимир Кличко во последен момент спасен од страна на шпанската крајбрежна стража. Имено била спроведена евакуација поради запалена луксузна јахта во која се наоѓал боксерот. На лице место биле присутни неколку противпожарни екипи и пожарот бил веднаш евакуиран. Како што пренесуваат темошните медиуми, во пожарот нема повредени или настрадани но е причинета голема […]

Детали за убиствата на 5-те жени и 2-те деца: Серискиот убиец во Кипар заработи седум доживотни казни
Почетна Свет Случувања

Детали за убиствата на 5-те жени и 2-те деца: Серискиот убиец во Кипар заработи седум доживотни казни

Познатиот воен ветеран од Кипар е осуден на седум доживотни казни откако се докажа неговата вина за убиствотот на пет жени и две деца. Воедно гркот гласи за првиот сериски убиец во Кипар. Поточно се работи за 35 годишниот Никос Метаксас а неговата вина е докажана за убиство со умисла и киднапирање. Тој ги киднапирал […]

При испитување на смртта на елен, ветеринарите пронајдоа околу 4 килограми пластика во неговата утроба
Почетна Свет Случувања

При испитување на мртов елен, ветеринарите пронајдоа околу 4 килограми пластика во неговата утроба

Неодамна почина елен во паркот Нара, кој е познат во Јапонија. Еленот беше на возраст од 17 години, но тоа не беше она што ги шокираше луѓето за неговата смрт, бидејќи ова е нормален животен век за еден елен. Луѓето останаа шокирани после ветеринарниот преглед по смртта на еленот. Она што го пронајдоа ветеринарите во […]

Фотографија која говори многу: Наместо по мраз, кучињата трчаат низ вода на Гренланд
Почетна Свет Случувања

Фотографија која говори многу: Наместо по мраз, кучињата трчаат низ вода на Гренланд

Стивен Олсен, научник од метеоролошки институт на Данска, беше на рутинска мисија во северозападниот дел на Гренланд, да пронајде алатки за океанографски и временско следење кое го поставиле неговите колеги. Тешко му било да ги пронајде, вообичаениот плаво бели мраз е прекриен со вода, како резултат на топењето на мразот на Гренланд. Стивен направи неверојатни […]

Пронајден мигрант кој е заглавен помеѓу резервна гума и приколката од камионот
Почетна Свет Случувања

Пронајден мигрант кој е заглавен помеѓу резервна гума и приколката од камионот

Царинските службеници секојдневно се соочуваат со обиди на мигрантите нелегално да ја преминат границата, обично скриени меѓу стоките во камионите со приколки. Она што денес се случило околу 13 часа на граничниот премин Хоргос за цариниците не е невообичаено, бидејќи тоа веќе се случувало, но не може да се каже дека биле фатени како овој […]

Монструм врзал куче за шини со цел да биде прегазено, но судбина си е судбина...
Почетна Свет Случувања

Монструм врзал куче за шини со цел да биде прегазено, но судбина си е судбина…

Насислството врз немоќните животни станува секојдневние. Монструм врзал куче за шините со цел возот да го прегази. Целата ситуација е снимена на пругите во Чиле, за среќа машиновозачот го забележал немоќното и уплашено животно и застанал и му помогнал. https://www.youtube.com/watch?v=JUFlpcwcXds

Убиено мало мече од 45 килограми бидејќи било премногу пријателски настроено со луѓето
Почетна Свет Случувања

Убиено мало мече од 45 килограми бидејќи било премногу пријателски настроено со луѓето

Малечко од мечка беше убиено бидејќи почна да биде премногу пријателски настроен со луѓето луѓето од околината. Посетителите на паркот Скагинс во Вашингтон, честопати ги хранат мечките и позираат со нив, раководството побара тоа веднаш да прекина и да не се хранат животните, но тоа се уште трае. Стравувајќи дека мечката е премногу опуштена со […]