Крокодил изел човек во индонезија кој пливал во водите
Почетна Свет Случувања

Додека го барал исчезнатото дете, го нападнал крокодил и го изел а сето тоа било снимено со камера

Шаман Суприанто жител на Индонезија, 38 години почина по напад од крокодил во Кутаи, Индонезија. Пред да почина Суприанто имало пријавено дете за исчезнато, блиску до местото каде што живее. Тој се обидувал да го пронајде телото на момче. Полицијата вели дека сведоците последен пат го виделе како крокодил го тргнал под површината на водата […]

Претепани ватерполисти на црвена ѕвезда во хрватскиот сплит
Почетна Свет Случувања

Претепани ватерополисти од Црвена Ѕвезда од страна на навивачи во Сплит

Денеска ватерполистите на Црвена Ѕвезда биле нападнати и претепани во Сплит. Со повреди се здобиле играчите Душан Васиќ, Милош Максимовиќ и голманот Александар Краљ, играчите добиле неколку удари во пределот на главата и телото. Поради овој незамислив скандал, В.К. Црвена звезда нема да го одигра натпреварот против Морнар во 13-тиот круг од Триглавската регионална лига, […]

Прва детална реконструкција од падот на авионот во кој се возел емилијано сала
Почетна Свет Случувања

Првата детална реконструкција од падот на авинот во кој се возел познатиот фудбалер Емилијано Сала

После официјалната потврда дека е пронајден аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала во несреќата со неговиот авион на летот од Кардиф за Нант, земени се остатоците од авионот и се превземаат сите мерки за тоа како дошло до несреќата. До сега е пронајдено само телото на фудбалерот Сала, телото на пилотот се уште не е пронајдено. Според […]

катастрофа во бразил, 10 фудбалери го загубија животот во пожар
Почетна Свет Случувања

Трагедија во Бразил: 10 младински фудбалери на возраст од 14 до 17 години го загубија животот

 ден на жалост во Бразил, десет фудбалери од великанот Фламенго го загубија својот живот во пожар. Пожарот избил во тренинг кампот во Рио де Жанеиро додека играчите спиеле во клупскиот камп “Нињо де Уруба”. Причината за пожарот се уште не е позната. Според тамошните медиуми пожарот се случил околу 5 часот изутрина во делот каде […]

Снимка од уривањето на зградата во истанбул
Почетна Свет Случувања

Излезе снимка од уривањето на зградата во Истанбул каде официјално загинаа 6 лица, а по останатите се трага

Зграда во висина од 8 ката се урна во Истанбул про што загинаа 6 лица а по останатите сеуште се трага. Екипите за спасување до сега спасиле шест лица, а сеуште се трага по останатите кои се под урнатините. Во зградата живееле околу 40 лица во 15 станови. Како што информираат турските медиуми на зградата имало дополнителни […]

Крокодили на улиците во австралија, голема природна катастрофа
Почетна Свет Случувања

Голема катастрофа во Австралија: Крокодили се шетаат по улиците

Делови од Австралија, се погодени од катастрофални поплави, предизвикувајќи над 20.000 луѓе да бидат евакуирани. Поради брзиот пораст на водата на улиците, се забележуваат крокодили и змии по улиците, а метеоролозите најавуваат дека дождот ќе продолжи и во наредните неколку денови, па така голем дел од луѓето се евакуирани и на сигурно. Meanwhile in Townsville […]

исчезна авионот на познатион фудбалер емилијано сала потрагата сешуте трае
Почетна Свет Случувања

Пронајден авионот на познатиот фудбалер Емилијано Сала

Вечерва е пронајден авионот, кој исчезна од радарите пред две недели со познатиот фудбалер на Кардиф ,Емилијано Сала и пилотот Дејвид Ајботсон. По три дена од несреќата немаше никакви резултати за авиното и исчезнатите, па така властите ја прекинаа потраката. Наидоја на многу бурни реакции од страна на фановите и најблиските поради одлуката за прекунавање […]

Има даунов синдорм а сега е модел и мотиватор за останатите
Почетна Свет Случувања

Инспиративн приказан: Тинејџерката со даунов синдром која постана модел и стана пример за многу луѓе

18-годишниот Медлин Стјуарт неодамна одлучи да стане модел. Нејзината приказна ги преплави насловите страни, Меди добива поддршка поради една мала разлика, сепак – Меди има Даунов синдром. Бидејќи таа ужива во пливање и танцување, Меди беше фрустрирана од дополнителната тежина. Со помош на нејзината мајка, Розан, таа загубила 20 килограми. Нејзината нова енергија и доверба […]