Според последните статистики Македонија се најде помеѓу 10-те европски држави со најбавен интернет
Почетна Технологија

Според последните статистики Македонија се најде помеѓу 10-те европски држави со најбавен интернет

Македонија повторно на дното, моментално се наоѓа помеѓу десетте држави во Европа со најслаб интернет. Истражувањето е направено од страна на cable.co.uk  и е направено врз база на околу 163 милиони тестови на брзината на интернетот. Покрај нашата држава, интернет со сличната брзина а воедно и помала од 10 мегабити во секунда имаат и Босна и […]

Позната причината за денешниот пад на апликациите кои се во сопственост на Фејсбук
Почетна Технологија

Бизарен факт за Фејсбук, до 2070 година ќе има повеќе мртви отколку живи корисници

Според податоците на британски социолози тие објавија бизарен факт, Фејсбук до 2070 година ќе има повеќе мртви отколку живи корисници. Според бројот на корисници на Фејсбук од 2018 година и демографските истражувања на ОН, експерти од Оксфорд заклучија дека до крајот на овој век ќе изумрат најмалку 1,4 милијарди корисници на оваа социјална мрежа. Ако […]

Почетна Технологија

Објавено видео од борбена вежба од најмоќниот воен авион во САД

Објавено видео од најмоќниот воен авион во САД. Тој е толку моќен што исфрла огромни куршуми кои може да се споредат само со оние на потпирачките автомати. Авионот се користи само за специјални цели и од специјално обучени пилоти и има одличен одбранбен механизам во случај да е пукан од земја или небо. Погледнете:

Предупредување: Објавени се најпробиваните лозинки, ако ги имате веднаш да ги промените
Почетна Технологија

Предупредување: Објавени се најпробиваните лозинки, ако во случај ги имате, веднаш да ги промените

Националниот центар за интернет безбедност утврди дека корисниците на своите онлајн профили најчесто користат лозинки од низа последователни броеви како 123456, што воедно и најлесно се пробиваат и се мета на хакерите. Многу од корисниците на итнернет не се свесни дека за хакерите доволен е и упад на е-пошта која не се користи. Тие кога […]

Новата руска подморница сее страв, може да униши цел град на 10.000 километри и да носи други подморници со себе
Почетна Технологија

Новата руска подморница сее страв, може да униши цел град на 10.000 километри и да носи други подморници со себе

Гигантската руска подморница „Белгород“ сее страв на непријатлите. Долга е друи 184 метри и нејзиното пуштање во употреба треба да биде наскоро. Подморницата „Белгород“ има тежин од 14,700 тони и е двојно поголема од нормалните подморници. За нејзино вооружување се користат нуклеарни торпеда кои се управувани од роботи и вештачка интелегенција. Руските медиуми известуваат дека […]

Роботот Колосус, најзаслужен за гаснењето на пожарот во Катедралата, погледнете ги спецификациите
Почетна Технологија

Роботот Колосус, најзаслужен за гаснењето на пожарот во Катедралата, погледнете ги спецификациите

Во стихијата која ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз се бореа околу 400 пожарникари кои го гасеа огнот цели 14 часа. Во центарот на случувањата се пронајде и роботот пожарникар Колосус кој е еден од позаслужните за гаснењето на пожарот. Роботот Колосус е тежок околу 1.000 килограми, и е во сопственсот на Противпожарните служби […]

Позната причината за денешниот пад на апликациите кои се во сопственост на Фејсбук
Почетна Технологија

Позната причината за денешниот пад на апликациите кои се во сопственост на Фејсбук

loading… loading… Денеска попладнево кај корисниците низ цела Европа се забележа проблем со користењето на Фејсбук, додека некои од корисниците покрај проблемите со Фејсбук имаа проблеми и со Инстаграм. Неможноста за користење на социјалните мрежи се забележа и во Македонија. Интернет сајтот за проверка и детекција на грешки “Downdetector”, известил дека има многу забелешки на […]

Фејсбук ги изненадува корисниците со нова промена, ќе се исклучува апликацијата "Месинџер"
Почетна Технологија

Фејсбук ги изненадува корисниците со нова промена, ќе се исклучува апликацијата “Месинџер”

loading… loading… После пет години од стартот на апликацијата „Месинџер“, повторно се враќа во рамките на апликацијата „Фејсбук“ и ќе бидат во заедничка апликација. За брзо време до „Месинџер“ ќе се пристапува преку веќе познатото копче, но нема да има потреба од инсталирање на посебна апликација, туку корисниците ќе можат да се допишуваат во самата […]