(Видео) Во Сараево уништена бомба тешка 500 килограми, погледнете како изгледа
Забава Занимливости Почетна

(Видео) Во Сараево уништена бомба тешка 500 килограми, погледнете како изгледа

Припадниците на Федералната управа за цивилна заштита на полигонот за уништување неексплодирани убојни средства, на планината Бјелашница, уништија четири бомби кои биле користени од авион.  Бомбите се пронајдени летово во градилиште од трговски центар кој се гради во близина на центарот на Сараево. Видеото е снимено од дрон, додека пак бомбите се уништени една по […]

(Видео) Мајмун од кинеска зоолошка градина го насмеа светот, на инстересен начин се обиде да избега на слобода
Забава Занимливости Почетна

(Видео) Мајмун од кинеска зоолошка градина го насмеа светот, на инстересен начин се обиде да избега на слобода

Видео од мајмун како го крши стаклениот кафез со помош на камен го обиколи светот. Се работи за мајмун од зоолошката градина во централната кинеска провинција Хенан. Како што наведуваат вработените во зоолошката, кафезот бил изработен целосно од стакло. Најверојатно мајмунот добил идеја и со камен го пробил излогот. Кратко по инцидентот, персоналот од зоолошката […]

Патниот правец Прилеп - Росоман во прекин, пожар беснее во блиската шума
Македонија Почетна Случувања

Патниот правец Прилеп – Росоман во прекин, пожар беснее во блиската шума

Според официјалните информации од АМСМ сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман од 15:40 часот е во прекин во двата правци. Пожарот зафати големи шумски предели во близина на автопатот. Од АМСМ апелираат избеднување на патниот правец Прилеп – Росоман. Причината за пожарот се уште не се познати, додека пак точната локација е над каменоломот […]

Татко моли за помош: Исчезна малолетно девојче
Македонија Почетна Случувања

Татко моли за помош: Исчезна малолетно девојче

На 12.09.2019 околу 12.30 часот во Полициската станица Чаир, 39 годишниот С.С. од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата малолетна, 17 годишна ќерка. Според пријавеното, таа и претходно во повеќе наврати го напуштала домот. Од МВР најавуваат превземање на мерки со цел пронаоѓање на лицето.

Поучна приказна: Соба полна со балони
Забава Занимливости Почетна

Поучна приказна: Соба полна со балони

Група од 50 луѓе присуствувале на еден семинар. Наеднаш говорникот го запрел предавањето за да направат еден краток експеримент. На секој од присутните на семинарот му поделил по еден балон и ги замолил на балонот секој да си го напише своето име. Потоа ги собрал сите балони и ги ставил во една соба. Откако ја […]

Утринава пронајден 64 годишен маж во бессознание во Скопје
Македонија Почетна Случувања

Утринава пронајден 64 годишен маж во бессознание во Скопје

На 11.09.2019 во 05.58 часот во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, под надвозникот „Маџари“, на коловозната лента за излез од Скопје, лежело машко лице во бессознание. Лицето било пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош, а по преземени мерки било утврдено дека станува збор за  64 годишниот […]

Скопјанка доживеала хорор, додека спиела, влегол непознат маж и се обидел да ја силува
Македонија Почетна Случувања

Скопјанка доживеала хорор, додека спиела, влегол непознат маж и се обидел да ја силува

На 12.09.2019 во 01.25 часот во СВР Скопје, 41-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.50 часот, додека спиела во домот на ул.„Киро Фетак“ во Скопје, непознато лице се обидело да изврши обљуба, но не успеало. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и расчистување на случајот.

Гостиварчанец со мотор удрил во полицаец кој го запирал и побегнал
Македонија Почетна Случувања

Гостиварчанец со мотор удрил во полицаец кој го запирал и побегнал

На 12.09.2019 околу 01.00 часот полициски службеници го привеле 24 годишниот Б.В. од село Дебреше, гостиварско, затоа што на ул.„Борче Јовановски“ во Гостивар, управувајќи мотоцикл „трува“ со гостиварски регистарски ознаки, не застанал на наредба од полициски службеник кој вршел службени дејствија, а потоа го удрил со мотоциклот. По целосно документирање на случајот против него ќе […]