Воз со 10 вагони изета од шини помеѓу Куманово и Романовце
Македонија Почетна Случувања

Воз со 10 вагони изета од шини помеѓу Куманово и Романовце

Товарен воз со 10 вагони излета од патот урово околу 1.50 часот. За среќа повредени нема, но е причинета голема материјална штета. Сите вагони се излетани од шините. На 02.07.2019 година во 01.50 часот било пријавено дека помеѓу железничката станица Куманово и железничката станица Романовце, во близина на патниот премин кај с.Черкези, неколку вагони од […]

Кај Демир Капија, товарен воз прегази мигрант
Македонија Почетна Случувања

Кај Демир Капија, товарен воз прегази мигрант

Како што информираат од МВР, на 21.06.2019 година во 22,50 часот било пријавено дека товарен воз кој се движел во правец Гевгелија-Скопје, пред Демир Капија удрил во А.Н.(мигрант) од Пакистан, кој од здобиените повреди починал на местото на настанот. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Гевгелија. По наредба на Јавен обвинител телото на […]

Монструм врзал куче за шини со цел да биде прегазено, но судбина си е судбина...
Почетна Свет Случувања

Монструм врзал куче за шини со цел да биде прегазено, но судбина си е судбина…

Насислството врз немоќните животни станува секојдневние. Монструм врзал куче за шините со цел возот да го прегази. Целата ситуација е снимена на пругите во Чиле, за среќа машиновозачот го забележал немоќното и уплашено животно и застанал и му помогнал. https://www.youtube.com/watch?v=JUFlpcwcXds

Железничка несреќа: Товарен воз удрил во автомобил кај Криволак
Македонија Почетна Случувања

Железничка несреќа: Товарен воз удри во автомобил

На 12.06.2019 година во 17.00 часот било пријавено дека на железнички премин од пругата Велес – Битола кај поранешната фабрика „Киро Ќучук“ во Велес се случила железничка незгода помеѓу патничко моторно возило „БМВ“ со италијански национални ознаки, управувано од страна на Џ.Е.(48) од село Долно Јаболчиште и товарен воз, управуван од страна на  Д.Н.(53) од […]

Железничка несреќа: Товарен воз удрил во автомобил кај Криволак
Македонија Почетна Случувања

Железничка несреќа: Товарен воз удрил во автомобил кај Криволак

“На 07.06.2019 година во 21:30 часот било пријавено дека на железничката пруга во правец Градско – Неготино на премин преку пругата кај селото Криволак се случила железничка незгода помеѓу товарен воз управуван од 34 годишниот Г.Т. од Скопје и патничко моторно возило „Рено“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Д.М.(56) од селото Тимјаник, Неготино.” – […]

Кина го лансира најбрзиот воз, ќе достигнува брзина од 603 км/ч
Почетна Технологија

Кина го лансира најбрзиот воз, ќе достигнува брзина од 603 км/ч

Кина денес го лансираше првиот прототип на магнетнка левитација, со максимална брзина до 600 километри на час. Беше произведен во производствената компанија во градот Циндао во источната провинција Шандонг. “Во моментов прототипот пристигна со магнетна левитација и е во одлична состојба, изјави Дин Санса, шеф на научно-истражувачката група и заменик инженер на компанијата која го произведе […]

Ким Џонг Ун пристигна со блендиран воз во Русија, пречекан со највисок степен на обезбедување
Почетна Свет Случувања

Ким Џонг Ун пристигна со блиндиран воз во Русија, пречекан со највисок степен на обезбедување

Култниот лидер Ким Џонг Ун пристигна во Русија со блендиран воз. Ким пристигна со цел средбата која утре треба да се одржи со рускиот лидер Владимир Путин. Ким на железничката станица е пречекан со највисок степен на обезбедување каде добродојде му поскаа одредени луѓе, традиционално со леб и сол. „Ме радува посетата на Русија”, кратко […]

За неколку секунди спречена несреќа, маж со оштетен вид падна на шините додека се слушаше звукот на возот кој наидува
Почетна Свет Случувања

За неколку секунди спречена несреќа, маж со оштетен вид падна на шините додека се слушаше звукот на возот кој наидува

loading… loading… Маж кој има оштетен вид случајно падна на шините кои се наоѓаат на метро станица во Вашингтон и тоа се случи во моментот кога наидуваше метрото. Брендон Кули беше еден од присутните кој без ниту малку размислување веднаш потрчал да му помогне на човекот. Кога се виде сериозноста на ситуацијата и други луѓе […]