Велешанец наместо во затвор, пронајден на скопскиот аеродром
Македонија Почетна Случувања

Велешанец наместо во затвор, пронајден на скопскиот аеродром

На 24.09.2019 во 22.20 часот на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром Скопје“, при контрола и проверка било констатирано дека 31 годишниот М.З. од Велес се наоѓа на листата со мерка „апси“. М.З. веднаш бил приведен и предаден на полициски службеници од Полициската станица Гази Баба за спроведување до Казнено-поправната установа – Затвор Скопје.

Инцидент во Идризово, затвореничка истепала чуварка
Македонија Почетна Случувања

Инцидент во Идризово, затвореничка истепала чуварка

На 03.09.2019 во 02.08 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 01.30 часот, во женското одделение во Казнено-поправната установа Идризово, физички била нападната 45 годишната М.К., вработена во установата од страна на 39 годишната Џ.Д. од Охрид, која издржувала казна затвор. За случајот е известен јавен обвинител и ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Брутално убиство во Швајцарија: Иселеник од Македонија ја заклал својата сопруга
Македонија Почетна Случувања

Брутално убиство во Швајцарија: Иселеник од Македонија ја заклал својата сопруга

Илир.Б е 37 годишник од Македонија кој ја убил неговата сопруга во Швајцарија. Како што пренесуваат тамошните медиуми Илир со нож ја убил неговата 34 годишна сопруга. По убиството, Илир Б. со себе го земал неговиот мал син – за кого се вели дека бил во станот за време на злосторството. Член од семејство на убиецот […]

Уникатен шверц во затвор: Чуварите со часови се мачеле да уловат мачка која внесла мобилни телефони и полначи
Забава Занимливости Почетна

Уникатен шверц во затвор: Чуварите со часови се мачеле да уловат мачка која внесла мобилни телефони и полначи

Занимлив шверц во затвор. Затворски чувари неколку часови заловувале мачка која служела за да внесе мобилен телефон во зградата на државниот затвор, стои на локалните медиуми во Костарика. Мачката е фатена после пет часа потрага. Мачката прво влегла во цефкита на канализацијата, а ја забележал еден од дежурните чуварите на затворот „Ла реформа“ во градот Сан […]

Почина затвореник во затворот Идризово
Македонија Почетна Случувања

Почина затвореник во затворот во Штип

На 25.07.2019 година во 09.06 часот во СВР Штип од Казнено поправната установа Штип било пријавено дека четириесет и двегодишниот Д.Ч.  од Штип кој бил на издржување на казна затвор починал. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Штип и Јавен обвинител. Смрт без траги на насилство констатирал доктор од Итната медицинска […]

Инцидент во Идризово, затвореничка истепала чуварка
Македонија Почетна Случувања

Почина затвореник во Идризово, како настанала смртта не е познато, телото предадено на обдукција

Маж на возраст од 70 години, почина во затворот во Идризови. Како настанала смртта се уште не е познати па така телото е предадено на обукција за понатамошно испитување. Како што информираат од МВР, на 22.06.2019 во 18 часот во СВР Скопје од службено лице од затворот Идризово било пријавено дека во Герантолошки завод „13-ти […]

Мајката на Пино бара доживотен затвор, објави разговор помеѓу Пино и неговата девојка која е во притвор
Македонија Почетна Случувања

Мајката на Пино бара доживотен затвор, објави разговор помеѓу Пино и неговата девојка која е во притвор

Мајката на Пино, Маја Трпковска продолжува да си ја бара правдата и би се задоволила со доживотен затвор за монструмите. За убиството се осомничени две лица, на едно му е одредено 30 дневен притвор, додека пак другото е во бегство. Мајката на Пино објави комуникација од фејсбук помеѓу Пино и неговата девојка која моментално е […]

Девојката на Пино приведена: Најголем помошник за извршување на убиството
Македонија Почетна Случувања

Девојката на Пино приведена: Најголем помошник за извршување на убиството

22 годишната А.Ѓ. од Скопје е второосомничена за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо, вчера вечер е одведена во 30-дневен притвор кој е одреден од страна на Основниот кривичен суд Скопје, кој го прифати барањето од Јавното обвинителство таа да биде притворена поради опасност од бегство. По дополнителната истрага на МВР по наредба од Обвинителството, […]