Позитив на денот, детенце си најде нов пријател во зоолошка градина
Забава Занимливости Почетна

Позитив на денот, детенце си најде нов пријател во зоолошка градина

Исаија е момчето кое ја посети зоолошката градина Колумбо и научи лекција за пријателство. Широко е познато дека горилите се пријателски настроени кон луѓето, но Исаија се изненади од неговиот нов пријател кој го запозна во зоолошката. Исаија, љубопитен исто како и сите деца, се приближи до кафезот со и почна да ја задира горилата […]

(Видео) Мајмун од кинеска зоолошка градина го насмеа светот, на инстересен начин се обиде да избега на слобода
Забава Занимливости Почетна

(Видео) Мајмун од кинеска зоолошка градина го насмеа светот, на инстересен начин се обиде да избега на слобода

Видео од мајмун како го крши стаклениот кафез со помош на камен го обиколи светот. Се работи за мајмун од зоолошката градина во централната кинеска провинција Хенан. Како што наведуваат вработените во зоолошката, кафезот бил изработен целосно од стакло. Најверојатно мајмунот добил идеја и со камен го пробил излогот. Кратко по инцидентот, персоналот од зоолошката […]

Пингвини и фламинга доаѓаат во Зоолошката градина во Скопје
Забава Занимливости Почетна

ЗОО Скопје со изненадување: За брзо ни доаѓаат фламингата и пингвините

На посетителите на ЗОО Скопје им се најавува нова атракција. За кратко време ни доаѓаат фламингата и егзотичните птици, пингвини. Според објавата на ЗОО Скопје, познато е како ќе изгледаат и нивните живеалишта. До октомври треба да пристигнат фламингата, додека пак до пролет ќе им се придружат и пингвините.

Позитив на денот: Браќа горили после три години повторно се заедно
Забава Занимливости Почетна

Позитив на денот: Браќа горили после три години повторно се заедно

Двете горили, Кешо и Алф се браќа и повторно се заедно откако 3 години биле одделени еден од друг. Двајцата браќа се родени во зоолошка градина во Даблин, но кратко време по раѓањето на Алф, бил испратен во Лондон за да се искористи за парење. Вработените во зоолошката во Даблин, после 3 години ги спојуваат, […]

Пристигнаа нови животни во Скопје ЗОО, погледнете кога може да се видат
Македонија Почетна Случувања

Пристигна нов член во ЗОО Скопје, зоолошката продолжува со изненадување и збогатување на животните

Пристигна нов член на зоолошката во Скопје. Се работи за лавицата Акети која доаѓа од зоолошката во Берлин. Лавицата е стара 12 години а пристигна во Скопје пред шест дена.  Од ЗОО Скопје додаваат дека лавицата одлично се прилагодува на условите и ќе биде третирана како и останатите животни, со многу љубов и внимание.

Влезницата во Зоолошката градина поскапува, се најавува и мини зоолошка каде ќе бидат сместени бебиња животни
Македонија Почетна Случувања

Влезницата во Зоолошката градина поскапува, се најавува и мини зоолошка каде ќе бидат сместени бебиња животни

Поскапуваат билетите за влез во Зоолошката градина во Скопје. До сега билтетот чинеше 50 денари но после промената ќе биде 80. Одлуката за поскапување на билетот е поднесена до “Град Скопје” каде треба да биде разгледата. Во случај на усвојување, поскапувањето на билетот може да се очекува крајот на месец мај или почетокот на јуни. […]

Зоолошката во Скопје побогата за два жители: Се родија Цветко и Цветанка
Забава Занимливости Почетна

Зоолошката во Скопје побогата за два жители: Се родија Цветко и Цветанка

Се родија две близначиња во зоолошката градина во Скопје. Ова се шестиот и седмиот нов жител на зоолошката од видот лемури. Близначињата се родени на големиот празник “Цветници” па така ги добија имињата Цветко и Цветанка. Лемурите каки вид ги украдоја симпатиите од посетителите бидејќи за еден месец има вкупно седум бебиња кои се вистинска […]

27 годишна жена ја изгубила едната рака при напад од мечка во зоолошка градина
Почетна Свет Случувања

Вознемирувачко видеo: 27 годишна жена ја изгубила едната рака при напад од мечка во зоолошка градина

loading… loading… 27 годишна жена ја загуби левата рака во напад на две мечки во руската зоолошка. На снимката која се појави на интернет се гледа како лицето на жената е прекриено со крв и претрпува ужасни болки. Веднаш по повредата е префрлена во најблиската клиника каде што се санирани помалите повреди но за жал хирурзите […]