Почетна Свет Случувања

Неверојатно откритие: Откриена карпа стара околу 100 милиони години која го штити светот од поплави

Истажувачите со занимлива студија, пронајдена е карпа која се наоѓа некаде помеѓу истокот и западот на Антарктикот и направила поделба на континентите но и еден вид на природна ледена бариера. Американските научници долго време трагале по ова откритие, поточно откриле дневна тектонска плоча која ги спречува последиците од глобалното затоплување и топењето на мразот на […]

Воз кој сообраќал од кичево до скопје излетал од патот
Македонија Почетна Случувања

Возот кој сообраќал Кичево – Скопје утрово удрил во карпа и излетал од шините

Патничкиот воз кој сообраќал на линија Кичево-Скопје утринава удрил во карпа која најверојатно паднала на шините во близина на селата Лакавица и Падалишта гостиварско. Повредени нема, но има прилично материјална штета и сообраќајот на тој дел од пругата е привремено прекинат. Во полициската станица Гостивар утрово, во 6:45 било пријавено дека патничкиот воз кој тргнал од Кичево удрил […]