Фејсбук конечно ќе ја имплементира долго очекуваната промена
Македонија Почетна Случувања

На Фејсбук му се заканувал на премиерот: Скопјанец заработи кривична пријава

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против 67 годиниот В.З.  од Скопје, за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“ по пат на информатички систем. Имено, пријавениот на 25.07.2019 година, на социјалната мрежа Facebook, преку своето корисничко име, објавил коментар со заканувачка содржина кон Премиерот на државата.

Уапсен наставник - педофил во Црна Гора, поседувал и разменувал компромитирачка содржина од малолетнички
Македонија Почетна Случувања

Дај ми 3000 евра оти сите ќе ги видат фотографиите: Кумановец се заканувал дека ќе објави компромитирачка содржина

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 27 годишниот А.А. од село Љубодраг, кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“. Како што пренесува МВР, на 19.05.2019 година на социјалната мрежа „Facebook“, од негов профил, пријавениот и се заканил на девојка од Куманово дека ќе објави нејзини фотографии со компромитирачка содржина доколку не […]

Позната причината за денешниот пад на апликациите кои се во сопственост на Фејсбук
Македонија Почетна Случувања

Внимавајте што објавувате: Кривична пријават против лице од Кочанско за објава на фејсбук

Внимавајте што објавувате и коментирата на социјалните мрежи, МВР следи под будно око. Полициската станица Кочани поднесе кривична пријава против З.Д.(53) од село Тркање, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на комјутерски систем“. На 09.05.2019 година на социјалната мрежа „Facebook“, пријавениот објавил текст […]

Мајката на Пино бара доживотен затвор, објави разговор помеѓу Пино и неговата девојка која е во притвор
Македонија Почетна Случувања

Мајката на Пино бара доживотен затвор, објави разговор помеѓу Пино и неговата девојка која е во притвор

Мајката на Пино, Маја Трпковска продолжува да си ја бара правдата и би се задоволила со доживотен затвор за монструмите. За убиството се осомничени две лица, на едно му е одредено 30 дневен притвор, додека пак другото е во бегство. Мајката на Пино објави комуникација од фејсбук помеѓу Пино и неговата девојка која моментално е […]

Ништо не е приватно: Избирашните пораки на "WhatsApp" може да се повратат, еве и како
Почетна Технологија

Ништо не е приватно: Избирашните пораки на “WhatsApp” може да се повратат, еве и како

Ништо денес не е приватно на Интернет, а ова исто така важи и за лични, дури и за избришаните пораки на WhatsApp. Во моментов, апликацијата им овозможува на корисниците да ги избришат специфичните пораки пратени или во група или поединечно со опцијата “Избриши за секого”. Така, текстот на пораката се заменува со текстот “Оваа порака […]

Фејсбук конечно ќе ја имплементира долго очекуваната промена
Македонија Почетна Случувања

Охриѓанец заработи кривична пријава за објава, МВР со будно око не следи и на социјалните мрежи

МВР со будно око не следи и на социјалните мрежи. Охриѓанец заработи кривична пријава за ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. СВР Охрид поднесе кривична пријава против 45 годишниот Р.Д. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски […]

Позната причината за денешниот пад на апликациите кои се во сопственост на Фејсбук
Почетна Технологија

Бизарен факт за Фејсбук, до 2070 година ќе има повеќе мртви отколку живи корисници

Според податоците на британски социолози тие објавија бизарен факт, Фејсбук до 2070 година ќе има повеќе мртви отколку живи корисници. Според бројот на корисници на Фејсбук од 2018 година и демографските истражувања на ОН, експерти од Оксфорд заклучија дека до крајот на овој век ќе изумрат најмалку 1,4 милијарди корисници на оваа социјална мрежа. Ако […]

Na letot Bazel - Skopje, gostivarčanec počinal vo avion
Македонија Почетна Случувања

МВР со будно око го следи Фејсбук, кумановец заработи кривична пријава против ширење расистички материјал

Loading… Кумановец заработи кривична пријава против ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. “СВР Куманово вчера поднесе кривична пријава против 43 годишниот И.Ј. од селото Пелинце, Општина Старо Нагоричане поради сомнение дека сторил кривично дело ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ -стои во дневниот билтен на МВР. Како […]