Направен е и најбрзиот дом во светот, носи мотор од Ауди RS4
Автомобилизам Почетна

Направен е и најбрзиот дом во светот, носи мотор од Ауди RS4

Сопственикот на оваа чудна креација е и сопственик на светски гинисов рекорд за најбрза колиба.

Сопственикот поминал цели седум месеци за да го создаде домот на тркала. Целата основа на домот е направена над Волксваген Пасат од 1999 година.

За домот да добие на тежина, изградена е и специјална метална рамка. Исто така променет е и моторот и е вграден 4.2 – литарски V8 мотор од колтникот Audi RS4 кој има 450 коњски сили. Моќта се пренесува на сите четири тркала благодарение на системот Quattro.

Тркалата биле заменети со тркала од Фолксваген камионет за да можат да издржат значителна тежина. Иако возилото е големо, во кабината има место за само двајца патници.